Jak sztuczna inteligencja wpłynie na twoje finanse – czyli list otwarty do Marcina Iwucia

utworzone przez | 27 kwietnia 2017 | Andrzej Fesnak, Edukacja, Finanse, finansowa, Narzędzia IT

Marcinie, napisałeś bardzo dobry tekst o Artificial Intelligence (AI). Jest w nim dużo ciekawych informacji o AI. Ale co one mają wspólnego z Doradztwem Finansowym?

Sztuczna inteligencja zmienia nasz świat i zmieni go jeszcze bardziej. Zgadzam się w pełni z tym. I bardzo dobrze, ze tak jest. Bardzo dobrze, że robotyzacja dotyka coraz więcej sfer życia. Nawet tych uznawanych za te typowo humanistyczne i ludzkie. Dotyczy to to medycyny, nauki, techniki. Roboty inwestycyjne już dawno pomagają w zakupie walut. Ponadto przeczesują Internet z notowaniami funduszy aby pilnować portfela inwestycyjnego. Ale do finansowego doradztwa długa droga.   

AI zaczyna powoli wchodzić w sferę obyczajów.

Z tym się zgadzam i z uśmiechem na twarzy obserwuję jedyną prawdę absolutną – prawda jest względna! I wartości  życia społecznego i towarzyskiego i rodzinnego i religijnego.  W Barcelonie mieście niezapomnianego Gaudiego, jest secesyjny kościół Sagrada Família, (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia – po kastylijsku, Temple Expiatori de la Sagrada Família – po katalońsku, czy też inaczej po polsku – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny). To wiemy, ale druga informacja jest zabawniejsza. To także miasto gdzie otworzono Limidolls – miejsce gdzie za 120 Euro można przez 2 godziny oddawać się wszelkim uciechom seksualnym. Takie miejsca, to też niby nic nowego i wielkiego, ale barceloński Limidolls jest zupełnie inny. Pełnych seksualnej werwy panów – obsługują 4 lalki roboty!

Dlaczego obserwuję to z uśmiechem?

To że Hiszpania jest katolicka to jasne, to że księża katoliccy wierzą tylko w seks małżeński to też jasne. I to że w przypadku prostytucji od wieków grzmią – że jest to uprzedmiotowienie kobiety – to też nic nowego. Ale, że prostytutki twierdzą że – wprowadzenie lalek robotów do domów uciech-  to „uprzedmiotowienie i odhumanizowanie” seksu oraz odbieranie pracy, i dlatego protestują jednym głosem z księżmi katolickimi – to ciekawostka.

Niewiele to da, tak jak protesty kolegów kierowców, że Uber zabiera im zawód. A Uber to też nic innego jak AI czyli nawigacja. W przypadku jednak Limidolls otwiera się ciekawa dyskusja etyczna. Kościół katolicki co roku definiuje nowe grzechy. Czy żona jest bardziej zdradzana z prostytutką czy z lalką robotem? Niebezpieczeństwem chorób wenerycznych straszyć się nie da, bo w przeciwieństwie do pań – lalki są  dobrze sterylizowane przed użyciem…     Jakkolwiek temat ciekawy, to jednak postawiłeś Marcinie tezę: „Doradca finansowy? Zapomnij! Żaden nie sięgnie nawet do pięt najnowszym aplikacjom”. A moje pytanie podstawowe brzmi:

Co ma wspólnego z doradztwem finansowym twój artykuł Marcinie?

No i moja odpowiedź jest prosta – niewiele! Użyłeś słowa „doradca finansowy”,  ale z  treści pisanej dalej wynika,  że  pod nazwą „doradca finansowy”  ukrywasz coś zupełnie innego niż to co należy. Twój tekst może być prawdziwy tylko wtedy, gdy przyjmiesz, że doradca finansowy to osoba, mówiąca ci, w którym banku jest najtańszy kredyt, albo które konta dają dziś najlepsze oprocentowanie.  Jestem skłonny przyjąć tezę, że roboty  są w tym lepsze niż ludzie. Już teraz robi to Echo Amazon. Ale to ma się nijak do doradztwa finansowego.

Licencjonowany Doradca Finansowy robi coś zupełnie innego. Robi Plan Finansowy. Pokazuje klientowi, jak jego aktualne decyzje finansowe mogą wpłynąć na realizację jego celów życiowych i to wszystko na szerokim tle ca 50 aspektów życia. Doradca to zawód 241202 według klasyfikacji zawodów w Polsce. A ty Marcinie –  piszesz o pośredniku 331103.

Do zastąpienia takiego Licencjonowanego Doradcy Finansowego jeszcze jest długa droga.

W piątkowym wydaniu Gazety Finansowej z 28 kwietnia 2017 przeczytasz mój artykuł na temat różnicy między doradcą finansowym a pośrednikiem. Polska mimo, że w specyfikacji zawodowej odróżnia Licencjonowanego Doradcę Finansowego 241202 od pośrednika finansowego 331103 też nie ma w zbiorowej świadomości tego. I twój tekst Marcinie jest tego dobitnym przykładem.      

To nowy zawód, który jeszcze nie okrzepł w świecie. Jedną z różnic jest to, że pośrednikiem może być każdy, a doradca musi skończyć studia i zdać egzaminy. Rada ds. Standardów – Financial Planning Standards Board Ltd. (FPSB) istnieje od 2004 roku. Efektem jej działania jest ISO 22222:2005, ISO/IEC 17024 czyli standardy planowania finansowego. Te standardy  jeszcze nie są takie oczywiste dla wielu ludzi na świecie.  To jak programista ma zapisać działanie doradcy finansowego w algorytmach do przeliczenia komputerowego?

Osiągnięcia AI są imponujące.

To prawda, że komputer Deep Mind Alpha Go pokonał koreańskiego mistrza gry w GO, gdzie liczba  możliwych kombinacji wynosi 2,082 x10170 .To również prawda, że kostka Rubika ma  4x1019. Enigma miała 16 x 1019 możliwości. Jeśli zapiszemy czas istnienia Wszechświata to te 13,82 miliarda lat zamienione na sekundy to aż 4,35 x 1017. Z różnicy rzędów wielkości wynika, że ani kostki Rubika,  ani Enigmy ani gry Go nie dało by się opanować gdyby nad jedną kombinacją myśleć aż sekundę! Wszechświat jak widać nie istnieje  tyle czasu i całkiem sporo brakuje bo od 2 do ponad 153 rzędów wielkości! Co zatem powoduje, że rekord świata w układaniu kostki Rubika wynosi poniżej 5 sekund?

To po prostu wiedza, co eliminować.  Szachy mają około 1500 lat a gra Go około 4000 lat.  W zasadzie chyba można by przyjąć tezę, że reguły tych gier zostały doskonale rozpoznane. Dlatego można zapisać algorytmy. Ale nie ma jeszcze algorytmów do osiągania celu finansowego z uwzględnieniem  50 aspektów życia. Dlatego, dopóki nie powstanie AI – Robot Asystent Życia, to nie ma o czym mówić. Najpierw musi komunikować się jak człowiek na dowolny temat, aby ustalić potrzeby i cele życiowe. Później musi się nauczyć finansów. I dopiero wtedy można pisać algorytmy, jak ma nauczyć się planowania finansowego a później jak ma napisać Plan Finansowy, który jest opowiadaniem na około 100 stron na temat życia finansowego klienta.  Sam zatem widzisz Marcinie, że długa droga… 

Reasumując.  Napisałeś dobry tekst o AI. Sztuczna Inteligencja to ważny temat. Ale używane tam słowa „doradca finansowy” z doradztwem finansowym (grupa zawodowa 241202) – nie mają nic wspólnego. Uwzględnij to proszę w dalszej eksploracji tego tematu. Zapraszam oczywiście do dyskusji na łamach naszych blogów. Pozdrawiam, af

Andrzej Fesnak

Andrzej Fesnak

Redaktor Naczelny

Dr Andrzej Fesnak, EFG®, EFC®,
Licencjonowany Doradca Finansowy,
European Financial Consultant®, (PL08EFC00039),
licencjonowany pośrednik obrotu nieruchomościami (5974),
felietonista piszący w Polsce i za granicą,
autor książek, master trener, moderator, speaker,
autor edukacyjnych projektów, posiada międzynarodowe
certyfikaty: LIMRA International, Instytut Dale Carnegie,
Anthony Robbins, 
Financial Services Training College (FSTC). 

Kalendarium Wpisów

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Pin It on Pinterest