Chrzanowska Izba Gospodarcza zorganizowała Europejskie Dni Przedsiębiorczości w Trzebini

utworzone przez | 11 maja 2017 | Andrzej Fesnak, Infinitum Network

Skąd wziąć pieniądze na działanie biznesowe w Małopolsce? Jak znaleźć poręczyciela do kredytów? Jak przedsiębiorcy mogą zdobyć współpracowników? Jak rozwiązywać problemy z urzędami przy pomocy Internetu a jak telefonicznie? 

Chrzanowska Izba Gospodarcza zorganizowała Europejskie Dni Przedsiębiorczości. Konferencja na  120 osób z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli samorządowej władzy, instytucji małopolskich oraz urzędów państwowych odbyła się 9 maja 2017 w restauracji LIR, obok miejskiej Pływalni w Trzebini. Spokojnie można powiedzieć, że sala wypełniona gośćmi pękała w szwach…

Głównymi sponsorami i współorganizatorami byli:

 • Unimetal Recycling sp. z o.o.
 • ING Bank Śląsk
 • Bank Spółdzielczy
 • Towarzystwo Oświaty ziemi Chrzanowskiej
 • Cukiernia ATU
 • Urząd Gminy Babice
 • Starostwo Powiatowe w Chrzanowie
 • Urząd Miasta w Chrzanowie
 • Urząd miasta w Trzebini

Fundacja Fortis wraz z  Infinitum Network byli nie tylko wśród zaproszonych gości. Czynnie wspieraliśmy działania, a ja osobiście miałem przyjemność być moderatorem imprezy.

Dlaczego akurat tak? Co ma Chrzanów wspólnego z Trzebinią?

Chrzanów trafił do szerszej świadomości społecznej po wesołej reklamie piwa Tyskiego. „Moja babiczka pochaz’i z Chrzanowa …” cieszyło i śmieszyło nie tylko mieszkańców miasta i piwoszy,  ale także wszystkich Polaków.  Chrzanów w ostatnich 50 latach swego istnienie przynależał do województwa krakowskiego (1945–1975 ), województwa katowickiego (1975–1998) a od 1999,  po ostatniej reformie administracyjnej jest w województwie małopolskim. Jako siedziba  obejmuje  także miasta, są to: Trzebinia, Libiąż i Alwernia oraz gmina Babice. A od Trzebini dzieli miasto jedynie … autostrada.

Chrzanowska Izba Gospodarcza obszarem swojego działania obejmuje całą Małopolskę

ale w naturalny sposób koncentruje się na lokalnym terenie powiatu chrzanowskiego. Powstała w 2001 roku. Jej obecnym  prezesem jest Sylwia Markiewicz. Posiada doświadczenie korporacyjne z bankowości, prowadzi własny biznes związany z pośrednictwem nieruchomości  i łączy to z obowiązkami rodzinnymi ponieważ jest mamą trójki dzieci. Skuteczność działania została doceniona przez Gazetę Krakowską ponieważ Sylwia Markiewicz została Osobowością Roku 2016 w kategorii Biznes. Wiceprezesi CHIG –  Dominik Kotela i Tomasz Żołądź wsparli panią prezes w organizacji i dzięki wspólnym staraniom przedsiębiorcy otrzymali możliwość w spotkaniu  „Wsparcie dla Biznesu” w ramach Europejskich Dni Przedsiębiorczości.

Konferencja składała się z dwóch paneli tematycznych. Pierwszy panel dotyczył zagadnień:

Środki i Wsparcie dla aktywnych firm

Wystąpili:

 • Robert Maciaszek, Dyrektor  Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urząd Marszałkowski w Krakowie
 • Rafał Solecki, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości
 • Stanisław Bisztyga, Wiceprezes Zarządu  Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
 • Rafał Działowski, Dyrektor Małopolskiego Funduszu Poręczeniowego
 • Radosław Warzecha, Wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”

Instytucje reprezentowane  przez dyskutantów posiadają środki dla przedsiębiorców. Możliwe jest dofinansowanie na kilku poziomach. Dla początkujących w prowadzeniu działalności gospodarczej  w kwocie kilkunastu tysięcy. Badania dla średnich firm o wartości kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, oraz wielomilionowe kredyty z poręczeniami na poziomie 80%

Działa się zawsze lokalnie…

Dlatego drugi panel odbył się pod tytułem: Współdziałanie  na rzecz  rozwoju przedsiębiorczości  w powiecie. Panelistami byli:         

 • Marek Łyszczarz, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
 • Magdalena Banasik, Kierownik Wydziału Rozliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 • Barbara Babijczuk, Kierownik Referatu Powiatowego Urzędu Pracy
 • Mjr Roman Podgórski, Dyrektor Zakładu Karnego w Trzebini

Uczestnicy rozmowy podkreślali politykę otwartych drzwi w urzędach i zachęcali przedsiębiorców do kontaktu. Zachęcali do  omawiania z urzędem potencjalnych problemów już po pierwszych symptomach. W takiej fazie można jeszcze wspólnie przeciwdziałać. Pozostawienie spraw samym sobie powoduje bowiem tylko piętrzenie problemów. Major Podgórski informował o korzyściach ze współpracy z zakładem karnym w Trzebini. Okazuje się, że można stamtąd pozyskiwać bardzo zdyscyplinowanych współpracowników.

Konferencji towarzyszyła bogata oprawa. Jadła i napoju było pod dostatkiem. Niedługo będzie relacja filmowa. A co widziałem i o czym rozmawiałem – opisałem. Pozdrawiam, af

Andrzej Fesnak

Andrzej Fesnak

Redaktor Naczelny

Dr Andrzej Fesnak, EFG®, EFC®,
Licencjonowany Doradca Finansowy,
European Financial Consultant®, (PL08EFC00039),
licencjonowany pośrednik obrotu nieruchomościami (5974),
felietonista piszący w Polsce i za granicą,
autor książek, master trener, moderator, speaker,
autor edukacyjnych projektów, posiada międzynarodowe
certyfikaty: LIMRA International, Instytut Dale Carnegie,
Anthony Robbins, 
Financial Services Training College (FSTC). 

Kalendarium Wpisów

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Pin It on Pinterest